Yeni yıla sağlıklı girmek tüm dileklerin başında geliyor. Excimer Lazer uygulamaları ile uzağı ya da yakını net görememek şikayetlerinden kurtulmak ve gözlüklerle vedalaşarak yepyeni bir görünüme kavuşmak mümkün. 

Her Birimizin Gözü DNA’mız ve Parmak İzimiz Kadar Özeldir!
Kudret Göz İstanbul Başhekimi Op. Dr. Nail Sönmez lazer ile göz kusurlarının giderilmesi konusunda bilgi vererek, kişiye özel, uygun tedavi planının çizilmesinin önemini şu sözlerle dile getirdi “Excimer lazer; miyop, hipermetrop ve astigmat şikayetlerinin giderilerek hastaların gözlük ya da kontakt lens kullanma zorunluluğuna son veren bir teknolojidir. Tüm dünyada 20 yılı aşkın süredir uygulanıyor. Tedavide ayırt edici olan en önemli faktör kişiye özel, uygun tedavi planının çizilerek uygulamaların yeterli teknolojik donanıma ve alt yapıya sahip bir merkezde tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmesidir. Lazer ile uygulanan bu yöntemde kornea yeniden şekillendirilerek görme kusurları giderilir. Dolayısıyla hastaların göz yapısının ve görme kusurlarının biçim ve derecesinin detaylı muayene ve tetkiklerle incelenmesi gerekir. Her birimizin gözü DNA’mız ve parmak izimiz kadar özeldir, tedavisi de kişiye özel olmalıdır. Halk arasında bütün tedavi metotları excimer lazer ya da daha yaygın olarak lazerle göz çizdirme adıyla anılıyor. Oysaki excimer lazer tedavide kullanılan cihazın adıdır. Tedavi İLASIK, Intralase LASIK, LASEK, PRK gibi farklı metotlarda uygulanır. Uygulanacak uygun metodu muayene ve tetkik sonuçlarına göre uzman hekim belirler.”

Gözlere Özgürlük Sunuyor!
Op. Dr. Nail Sönmez lazer tedavisinin sunduğu avantajlarla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Excimer lazer tedavisi ile gözün kırma kusurları tedavi edilerek görme şikayetleri gideriliyor. Bu yöntem aynı zamanda net görebilmek ve günlük hayatın ihtiyaçlarını yerine getirmek için gözlük kullanma zorunluluğu duyan hastalara özgürlük sunuyor. Gözlük kullanımından kaynaklı estetik kaygılara çözüm oluyor. Tedavi her bir göz için yaklaşık 5 dakika sürüyor. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı hissedilmediği gibi tedavi sonrasında gözlere bandaj takılmasına da gerek olmuyor. Hastaların büyük bir çoğunluğu tedavinin ertesi günü iş ve günlük yaşamlarına dönebiliyor.” 

Lazer Tedavisinden Kimler Yararlanabilir!
Kudret Göz İstanbul Başhekimi Op. Dr. Nail Sönmez excimer lazer tedavisinden kimlerin yararlanabileceği konusunda bilgi verdi:  “Lazer tedavisinden yararlanabilmek için hastaların 18 yaşın üzerinde olması, astigmat, hipermetrop ya da miyop şikayetlerinde en az bir yıldır ilerleme bulunmaması gerekmektedir. Keratokonus, glokom gibi göz hastalıkları, diyabet ve romatizma gibi sistemik rahatsızlıkları olanlara, hamilelere ve emzirme döneminde olan yeni annelere bu tedavi uygulanmaz. Her göz yapısı lazer tedavisi için uygun da olmayabilir. İleri derecede yüksek göz numaralarında ise göz kusurunun giderilmesinde fakik göz içi lens veya lensektomi ameliyatları uygulanabilmektedir.”
Unutmayın, bu blog yazıları sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Eğer tıbbi bir endişeniz veya sorunuz bulunuyorsa, lütfen bir doktora danışınız.